Athletes shine at Bank Windhoek national champs

Windhoek: Uri-khob Jesse became the new men 100 meter winner at the 2014 Bank Windhoek National Championship here at the Independence stadium a record which was previously held by Hitjiverue Kaanjuka who is currently in Jamaica as part of a long term training programme with the aim of improving Namibia’s chances of winning medals at the 2016 Rio Olympic Games.

In the 200 metre men category Tjiviu Evan set up a new personal best of 21.17 seconds to be crowned the 200 metre champion in the absence of last year’s champion Hitjiverue Kaanjuka.

“My aim is to qualify for the Commonwealth Games in Glasgow, Scotland this year but I’ll have to improve my personal best to 20.07 seconds as it’s the required time to qualify to the competition” said Tjiviu Evan the new 200m Namibian champion.

Evan also told Nampa that he fought very hard for the past three years to be crowned the champion this year and he hopes in the coming months he will get an opportunity to train at the Independence Stadium, where he can use his spikes for training which will improve his performance rather than using sneakers at his current training ground the Katutura Youth Complex.

In the women hundred meter Brave Gladiator player and U20 captain !Nores Lena of Khomas Regio won the title in the time of 12.41seconds to dethrone Globine Mayova who is also in Jamaica.

“I did not train for this event as we are busy with the Brave Gladiators preparing for the African Women’s Championship which will be here in October, said Lena

But added “I just decided to come give it a shot and winning today showed me that if I pay more attention to my athletics I can record a better time.

And when asked what will she choose between sprint and football she said “ They’re all close to my I cannot choose one because I enjoy doing them both but I’ll just have to make enough time to give a hundred percent to both”

And in the Men’s High Jump Tuaire Salomon of the Khomas Region set up a seasonal personal best of 2.08m to still defend his title successfully.

This is how the rest of the 2014 Bank Windhoek National Championship winners list looked like.

Women 200 Meter Finals

1 Desiree Kandovazu Khomas Region. 2. Elrika Globbelaar Oshana Region. 3. Estomi Katjiova Khomas Region.

Men 200 Meter Finals

1 Evan Tjiviu Khomas Region. 2. Jesse Uri-khob Khomas Region. 3. Tjimbatu Kauajo Khomas Region.

Women 100 Finals

1 ! Lena Nores Khomas Region. 2 Elrika Globbelaar Oshana Region 3. Stephanie Van Wyk Khomas Region

In the four hundred metres Women Finals Desiree Kandovazu of Khomas Region won the finals while Leandri Van der Waldt of the Khomas Region took second place and Silba Tjingaete also from the Khomas Region took third place.

In the male four hundred finals Ernst Narib of Khomas Region returned his title while Johnson Tjenda also from Khomas Region took second place with Daniel Nghipandulwa from Khomas Region taking third.

Women 100 Meter Hurdles Finals

1. Stephanie Van Wyk Khomas Region. 2. Elaine Britz Khomas Region. 3. Juzelri Garbers Anoca 4. Anri Els Erongo Region

Men High Jump Finals

1. Salomon Tuaire Khomas Region 2.08m 2. Ujaha Vizamujeurii Anoca 1.95m 3. Teweis Brand Khomas Region

Women Javelin Throw Finals

1 Shane Mans Khomas Regio 34.83m 2. Anne Otto Khomas Region 24.36m

Men 110 Meter Hurdles Finals

1 Fred Charles Pieterse Khomas Region 2. Etiene C Steenkamp Anoca 3. Kevin Mieze Khomas Region

Women 800 Meter Run Finals

1 Klaudia Moses Khomas Regio 2. Lavinia Haitope Nampol Athlete 3. Saara Marthin Oshana Region

Men 800 Meter Run Finals

1 Daniel Nghipandulwa Khomas Region 2. Oscar Komeya Khomas Region 3. Johnson Tjenda, Khomas Region

Men Javelin Throw Finals

1 Dirk Potgieter Khomas Region 2. Mackensie Gei-nub Hardap Region 3. Greg Makari Omaheke Region

Women Shot Put Finals

1 Charlene Engelbrecht Khomas Regio 2. Anne Otto Khomas Region 3. Jessica Moolman Khomas Region.

Women Heptathlon Finals

1 Corlia Kruger Khomas Region 2. Kriestien Kruger Khomas Region 3. Sylvia Schulz Khomas Region

Women 400 Meter Hurdles Finals

1 Elaine Britz Khomas Region 2. Juzelri Garbers Anoca

Event 18 Men Discus Throw Finals

1 Pieter Swanepoel Khomas Region 2. Rademeyer Wilhelm Khomas Region 3. Erenst Shepperson Anoca

Women Long Jump Finals

1 Cornelia Kahl Khomas Region 2. Carolin Kutzer Anoca 3. Jeanette Kamati Khomas Region

Men 400 Meter Hurdles Finals

1 Hardus Maritz Khomas Region 2 Leroy Bock Khomas Region 3 Vries Clayton Karas Region

Men 400 Meter Hurdles Finals

1. Urorua Hanganee Khomas Region 2. Zuriel April, Karas Region

Women 1500 Meter Run Finals

1 Lavinia Haitope Nampol Athlet 2. Klaudia Moses Khomas Region 3 Rauna Lucas Oshana Region

Men 1500 Meter Run Finals

1 Daniel Nghipandulwa Khomas Regio 2 Johannes Skrywer Khomas Region 3. Oscar Komeya Khomas Region

Men Shot Put Finals

1 Pieter Swanepoel Khomas Region 2 Wilhelm Rademeyer Khomas Region 3 Anro Swanepoel, Anoca

Women 10000 Meter Run Finals

1 Lavinia Haitope Nampol Athlete 2 Leena Ekandjo Nampol Athlete 3 Saara Marthin Oshana Region

Men Long Jump Finals

1 Adiel Van Wyk Khomas Region 2 Witru Johannes Ali Erongo Region 3 Greg Makari Omaheke Region

Women Discus Throw Finals

1 Charlene Engelbrecht Khomas Region 2 Izane Van Schalkwyk Khomas Region

Women 5000 Meter Run Finals

1 Helalia Johannes Khomas Region 2. Lavinia Haitope Nampol Athlete 3. Leena Ekandjo Nampol Athlete

(edited)WINDHOEK: Sprinter Jesse Uri-khob is the new men’s 100 metre (m) champion of the 2014 Bank Windhoek National Championships, which took place at the Independence Stadium here on Friday and Saturday.

Last year’s champion Hitjivirue Kaanjuka did not participate because he is currently in Jamaica as part of a long-term training programme to improve Namibia’s chances of winning medals in future international games.

Kaanjuka’s 200m crown was also taken over by Evan Tjiviu, who in the process, set up a new personal best of 21.17 seconds.

“My aim is to qualify for the Commonwealth Games in Glasgow, Scotland this year, but I’ll have to improve my personal best to 20.07 seconds as it’s the required time to qualify for the competition” said Tjiviu after his race.

Uri-khob ended second in the 200m race, followed by Tjimbatu Kauajo.

National under-20 women’s football captain Lena !Nores won the women’s 100m race in a time of 12.41seconds to dethrone Globine Mayova, who is also in Jamaica.

“I did not train for this event because we are busy with the Brave Gladiators’ preparation for the African Women’s Championship which will be here in October,” she said.

Elrika Globbelaar ended second and Stephanie van Wyk third in the women’s 100m race.

In the men’s high jump event, Salomon Tuaire set up a seasonal personal best of 2.08m and kept his title successfully.

Ujaha Vizamujeurii ended second, and Teweis Brand third.

The rest of the 2014 Bank Windhoek National Championships results are:

Women’s 200m

1 – Desiree Kandovazu

2 – Elrika Globbelaar

3 – Estomi Katjiova

Women’s 400m

1 – Desiree Kandovazu

2 – Leandri van der Waldt

3 – Silba Tjingaete

Men’s 400m

1 – Ernst Narib

2 – Johnson Tjenda

3 – Daniel Nghipandulwa

Women’s 100m Hurdles

1 – Stephanie van Wyk

2 – Elaine Britz

3 – Juzelri Garbers

Women’s Javelin Throw

1 – Shane Mans

2 – Anne Otto

Men’s 110m Hurdles

1 – Fred Charles Pieterse

2 – Etiene Steenkamp

3 – Kevin Mieze

Women’s 800m

1 – Klaudia Moses

2 – Lavinia Haitope

3 – Saara Marthin

Men’s 800m

1 – Daniel Nghipandulwa

2 – Oscar Komeya

3 – Johnson Tjenda

Men’s Javelin Throw

1 – Dirk Potgieter

2 – Mackensie Gei-nub

3 – Greg Makari

Women’s Shot Put

1 – Charlene Engelbrecht

2 – Anne Otto

3 – Jessica Moolman

Women’s Heptathlon

1 – Corlia Kruger

2 – Kriestien Kruger

3 – Sylvia Schulz

Women’s 400m Hurdles

1 – Elaine Britz

2 – Juzelri Garbers

Men’s Discus Throw Finals

1 – Pieter Swanepoel

2 – Wilhelm Rademeyer

3 – Erenst Shepperson

Women’s Long Jump

1 – Cornelia Kahl

2 – Carolin Kutzer

3 – Jeanette Kamati

Men’s 400m Hurdles

1 – Hardus Maritz

2 – Leroy Bock

3 – Clayton Vries

Women’s 400m Hurdles

1 – Urorua Hanganee

2 – Zuriel April

Women’s 1 500m

1 – Lavinia Haitope

2 – Klaudia Moses

3 – Rauna Lucas

Men’s 1 500m

1 – Daniel Nghipandulwa

2 – Johannes Skrywer

3 – Oscar Komeya

Men’s Shot Put

1 – Pieter Swanepoel

2 – Wilhelm Rademeyer

3 – Anro Swanepoel

Women’s 10 000m

1 – Lavinia Haitope

2 – Leena Ekandjo

3 – Saara Marthin

Men’s Long Jump

1 – Adiel van Wyk

2 – Witru Johannes Ali

3 – Greg Makari

Women’s Discus Throw Finals

1 Charlene Engelbrecht

2 – Izane van Schalkwyk

Women’s 5 000m

1 – Helalia Johannes

2 – Lavinia Haitope

3 – Leena Ekandjo

SOURCE: NAMPA