Kohne Celebrates Second Win in Nedbank Cross Country Series

Team KIA Elite rider Heinrich Kohne was once again in top form over the weekend as he celebrated his second win in the Elite Men’s category of the Nedbank Cross Country Series.

Kohne, who had already triumphed during the first race of the series during April, crossed the finish line after seven rounds in a time of 1:31:45.

The second place went to Raul Costa Seibeb (1:34:34), winner of the first KIA MTB series race a fortnight ago, while Tjipe Murangi had to settle for third place (1:38:27.89).

Irene Steyn was the only competitor in the elite women’s division and therefor took the top honours in a g time of 1:33:04.

The junior men’s category was once again won by Herbert Peters in 1:40:00, followed by Luke Munting (1:41:55) and Michael Pekalski (1:42:15).

Meanwhile Steffanie Grossmann took the top honours in the junior women’s division with a time of 1:44:24. Her only opponent Anke Janik finished well behind in 1:44:24.

Other Results Overview:

Sub-Veteran Men (6 laps):

1. Wim Steenkamp 1:23:08

2. Heino Windisch 1:25:07

3. Pierre Knoetze 1:25:34

Sub-Veteran Women (5 laps):

1. Wanda van der Merwe 1:39:16

Veteran Men (5 laps):

1. Ian Grassow 1:11:40

2. Adrian de la Harpe 1:14:14

3. Hilko Marschall 1:14:49

Veteran Women (4 rounds):

1. Lee-Ann Palmhert 1:10:33

2. Elanor Grassow 1:10:48

3. Antje Tietz 1:11:53

Master Men (4 laps):

1. Stefan Bohlke 58:32

2. Eckhard Waldschmidt 1:01:24

3. Frank Snyman 1:01:25

Master Women (3 laps):

1. Elke Jagau 57:04

2. Carolin Janik 1:06:32

3. Karin Brockmann 1:12:38

Sport Men (3 laps):

1. Burger Fourie 48:04

2. Theo Hoeksema 49:48

3. Christo du Raan 51:36

Sport Women (3 laps):

1. Stephanie Faul 55:48

2. Gesa Kock 57:03

3. Benita Kasch 58:21

U16 Boys (6 laps):

1. Charl du Plooy 1:23:58

2. Marcel Holtz 1:24:15

3. Timmo Grossmann 1:28:38

U14 Boys (4 laps):

1. Dieter Koen 29:02

2. Divan du Plooy 29:25

3. Hugo Hahn 32:02

U14 Girls (3 laps):

1. Jessica Hoeksema 42:31

2. Cindy Rowland 42:37

U12 Boys (3 laps):

1. Bergran Jensen 29:02

2. Reto Sell 29:25

3. Ralf Klein 32:02

U10 Boys (2 laps):

1. Kevin Lowe 19:10

2. PD Blignaut 20:36

3. Vahid Diehl 21:18

U10 Girls (2 laps):

1. Adrielle Baumgarten 41:39

2. Hannah de Goede 46:09

Source : The Namibian