The Namibian Newspaper Cup Teams

Thirteen teams will battle it out for the honour of the best footballing region in the country over the Easter period. There will also be exhibition matches featuring the Brave Warriors and Brave Gladiators.

Unfortunately, only 11 of the regional teams and the Brave Warriors’ team lists were available at the time of going to press, thus the Zambezi and Omaheke as well as the Gladiators squads have not been printed.

Ohangwena

Peters Amunyela, Isak Titus, Titus Angala, Johannes Kanyeumbo, Simon Toivo, Tauben Toivo, Nehemia Shilunga, Sakeus Nambuli, George Marselinu, Andreas Neliwa, Cleaner Pickard, Ferdinand Nghikufe, Festus Efraim, Michael Nalukaku and Hans Kalenga.

Omusati

Stefanus Nkandi, Wilbard Kapuka, Pius Shiona, Daniel Adima, Silas Samuel, Jackson Iimene, Ndiupunye Hambunda, Martin Tonateni Tjiwenu, Simon Ndeipanda, Jekonia Ekandjo, Christopher Johannes, Openiyeli Shaanika, Kornelius Kandowa, Peter Shooya, Erkki Shitwomunhu, Epafras Shilombwelwa, Gabriel Amutse, Ruben Sheehama, Paulus Shikesho and Liberius Florian.

Oshana

Alan Shapwa, Sebestian Victorinus, Petrus Sakaria, Philemon Samba, Augustus Eilo, Jackson Johanness, Kindoki Gloria, Thomas Namene, Tubeide Ambunda, Martin Paulus, Fanuel Shimuni, Simon Simon, Kleopas Daniel, Onesmus Ashipala, Angwena Mathew, Valombola Martin, Liliana Shikongo, Jeremia Shoombe, Esko Kavela and Festus Hafeni.

Kavango Region

Gerhard Kawiwa, George Siyemo, Egidius Siteketa, Jessey Nanyemba, Mudumbi Querin, Risto Ndalipo, Nangolo Andreas, Phelilx Maliti Kazungo, Joseph Kasanga, Paulus D Mbangu, Esra Nauyara, Moses Patrick Petrus, Rengura Rengura, Amandus Naironga, Vilho Nangolo, Chihinga Haingura, Risto Makuti, Incencius Mutuku, Dovan Gosberth Sikerete, Jornal Sachanga.

Karas Region

Lee Louw, Sebedeus Apollus, Goranne Maurice Boois, Shawn Stephanus, Desmond Fransman, Marley Engelbrech, Relf Karigub, Thomas Thurston Stephanus, Ribard Richard Beukes, Jerobeam Racles Hendricks, Vincentius Jobs, Quinton Epifanus Van Staden, Geoger Vries, Reyneldo Gerrit Blaauw, Jean Yahzer Stephanus, Glen April, Gino Visagie, Reyginald Witbooi, Ricard Isaack and Christiaan Benjamin Cloete.

Hardap Region

Rikus Arnoldus Afrikaner, Ellis Alberto Brinkman, El-marius Edward, Melvin Eiseb, Sayed Engelbrecht, Paul Gariseb, Briano Elmo Heyman, Quenton Desmond Jagger, Jeremia Johannes, Dahlin Kandjala, Clifford Karigub, John Liando Markus, Rombolen Muafingange, Lasarus Nashive, Vahuuriranu Ndjavera, Nazume Swartz, Adolf Rhoman, Lionell Rooi, Abraham Rooi and Innocent Skrywer.

Khomas Region

Viril Shema Namaseb, John Engelbrecht, Nghidipohamba Hamukoshi, Romario Ndjavera, Riuowa Kamutuezu, Brain Jousa Hangara, Lukas Kahumba Lukas, Henry Nghede, Jacob Tonateni, Nakambale, Cincinaty Nickle Podewiltz, Stanley Scheeffers, Mwatuoovange Ikeinge, Moses Jacky Cloete, Dino Da Silva, Gregory Oaeb, Fernandes Musambani, Calvin Arnat, Petrus Naunyango, Inrico Marlon Swartz and Terence Kapepu.

Kunene Region

Theodor Gaeseb, Collin Oreseb, Harrison Andjeni, Denver Scheepers, Ryan Prinsloo Ilonga, Brendan Pienar, Armando Baggio Nanuseb, Ananias Augus, Kainamuhuze Kavari, Quensley Soreseb, Manfred Somseb, Andries Gariseb, Cedrik Aib, Innocent Gurirab, Ferdinand Shepo Elago, Martin Hoeb and Willie Shitima.

Otjozondjupa Region

Roberto Katjinamunene, Dwayne Sabatha, Kennedy Eib, Deon Gariseb, Tomwell Damaseb, Riaan Hanamub, Ngumatjiua Hindjou, Abner Hauwanga, Hiskia Kambindu, Glenn Kamutjete, Lessiano Nauseb, Christof Haigomab, Geraldo Waterboer, Uaseuako Katjiukua, Devin Somseb, Philipus Shiwedha, Frans Doeseb, Ronaldo Tjikurunda, Roberto Helmuth Rugam and Vekure Tjiriange.

Oshikoto Region

Kleopas Nangolo, Tuyakula Gabriel, Ananias Nakambuli, Ombili Shipena, Brendon Shikwambi, Malakia Kanime, Temus Kalola, El-Gino Muonde, Esmond Kheiseb, Innocent Khaiseb, Brendan Gaeseb, Ben Kubeb, Kuyolina Immanuel, Kharigub Desmond, Nuixabeb Absalom, Jason Uirab

Eduardo Moster, Nenok Nathile, Thomas Haihwema and Iweza Uazengisa.

Erongo Region

Martin Humphries, Jason Hawala, Jeffry Amoomo, Pendapala Matheus, Romario Kauzuu, Mutero Mutero, Kevin Kahmann, Marius Hashipala, Willem Pinehas, Williams Geiseb, Innocent Emvula, Luciano Fischer, Tangeni Kaijamo, Marco Somseb, Simaneka Kambungu, Hendry Duwe, Donny Swartbooi, Sebastiano Gonteb, Leroy Stevens and Martin Shimanene

Brave Warriors

Edward Maova (Civics), Charles Uirab (Orlando Pirates) Treasure Kauapirura (Tigers), Emilio Martin (Black Africa), Pekka Hamukwaya (Tigers), Tiberius Lombard (Tura Magic), Edmund Kambanda (Benfica), Freedom Puriza (African Stars), Denzil Haoseb (Black Africa), Neville Tjiueza, (Tura Magic), Marius Kotze (Rebels), Hendrik Somaeb (Blue Waters), Willy Stephanus (Black Africa), Wangu Gomes (Civics), Absalom Iimbondi, (Tigers), Terdius Uiseb (Orlando Pirates), Mc Bride Ndjavera (African Stars), Nekundi Panduleni (Tigers), Benson Shilongo (Tigers) and Alfues Ngwezi (United Stars).

Source : The Namibian